Ez a görög eredetű összetett szó magyarul lelki egészségvédelemként értelmezhető leginkább. Kicsit konkrétabban kifejtve: a mentálhigiéné lelkigondozás, megfelelő szakmai tudásra és élettapasztalatra támaszkodó pozitív szemléletmód átadása, tanítása.
Mit csinál a mentálhigiénés szakember?
A mentálhigiénés szakember partnerként, segítőként viszonyul a klienséhez. A kliens hozza a témát vagy a problémát, amelyet rendszerint konzultatív jelleggel dolgoznak fel, beszélnek meg. A coachingtól eltérően, nem okvetlenül van konkrétan megfogalmazott célja. Segít túljutni bizonyos elakadásokon, segít feldolgozni, elfogadni, megérteni, elengedni frusztráló élményeket, veszteségeket, nehezen kezelhető helyzeteket, életszakaszokat. Segít a pszichés betegségek megelőzésében, de nem mentálisan beteg emberekkel foglalkozik. Pszichés betegség jeleit vagy akár gyanúját észlelve a mentálhigiénés szakember klinikai szakpszichológushoz vagy pszichiáterhez irányítja kliensét.
Milyen eredményei lehetnek a lelki egészségvédelemnek?
Íme néhány fontos tényező:
- lelki egészség kifejlesztése, megóvása, fenntartása,
- lelki betegségek és működési zavarok megelőzése,
- lelki egészséget megőrző magatartás tanítása, ösztönzése,
- életminőség, elégedettség javítása,
- az önbizalom és a személyiség erősítése,
- a kliens közösségi kapcsolatainak fejlesztése.
Hogyan történik a konzultáció a mentálhigiénés szakemberrel?
Lehet személyes jelenléttel, tényleges üléseken, valós fizikai térben, erre a célra szolgáló rendelőben, vagy nagyon jól működhet online formában is. Általában hetenként egy-egy alkalommal kerül sor – alkalmanként egyórás – megbeszélésre.